Skip to content
شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم 
(GPMCO)
شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم 
(GPMCO)

به منظور ایجاد تمرکز در انجام فعالیت‌های تخصصی در زمینه تعمیر و نگهداری شیرآلات صنعتی، شرکت مهندسی خدمات پرند گداختار قشم تاسیس گردید. این شرکت با در اختیار داشتن کارشناسان و متخصصان مجرب خود افتخار دارد خدمات گسترده مهندسی و تعمیراتی شیرآلات صنعتی مورد استفاده صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع جانبی آنها همچون نیروگاه‌ها را با بالاترین سطح کیفی و کمی و براساس استانداردهای بین‌المللی در اختیار مشتریان و کارفرمایان قرار دهد.

این مجموعه با در اختیار داشتن ماشین‌آلات و تجهیزات مناسب کارگاهی جهت تعمیر شیرآلات صنعتی و همچنین دستگاه‌های کامل تست و بازرسی و خط کامل آبکاری و رنگ‌آمیزی، امکان تعمیر همه انواع شیرهای گیت، گلاب چک، بال، پلاک و غیره را در انواع سایزهای مختلف برای صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی را دارا بوده و در این سال‌ها توانسته است بیش از 13000 عدد از انواع شیرها از جمله شیرهای توپی تمام ج.شی 30 را در مجموعه خود تعمیر نماید.

فرایندهای  تعمیر

شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم (GPMCO) توانایی تعمیر و نگهداری انواع ولوها (دروازه‌ای، یک‌طرفه، توپی، کروی و غیره) را با توجه به درخواست مشتریان خود دارد. کلیه عملیات تعمیر براساس استانداردهای بین المللی (API, ASME, IPS,BS) و دستورالعمل‌های ابلاغی مشتریان طبق مشخصات فنی و روش‌های اجرایی انجام می‌گیرد. به طور کلی دو روش اجرایی برای تعمیر شیرآلات وجود دارد:
1- تعمیر در سایت که بیشتر برای ولوهای جوشکاری شده به خط لوله و دارای عیوبی کمتر به کار می‌رود.
2- تعمیر در کارگاه که پرهزینه‌تر و زمان‌برتر می‌باشد.

تعمیر در سایت اکثرا به تعمیر عایق‌بندی نشیمنگاه توسط دستگاه‌های سنگ‌زنی و سمباده‌زنی قابل حمل معطوف است. در صورت تشخیص به موقع نشتی قبل از گسترش عیب می‌توان به صورت در جا دستگاه‌های ویژه آن را تعمیر کرد. در صورتی که ایراد وارده زیاد بوده و به تعمیر اساسی‌تری نیاز باشد با حمل ولو به کارگاه تعمیرات طی مراحل زیر انجام می‌گیرد:

 • بازکردن شیر و دمونتاژ کلیه قطعات
 • اجرای عملیات تمیزکاری و شستشوی سطوح داخلی و خارجی شیرآلات
 • انجام آزمایشگاه غیر مخرب از جمله تست مایع نافذ و رادیوگرافی
 • بررسی حرکتی عملگرها
 • عملیات ماشینکاری شامل سنگزنی و صیقل‌کاری اجزای آببندی
 • تعویض پکینگ‌ها و اورینگ‌های آسیب دیده و قطعات معیوب پس از تامین یا ساخت آنها
 • اعمال پوشش های خاص با کاربردهای ویژه مانند ENP, HVOP .و … در صورت نیاز
 • سندپلاست، رنگ و بسته‌بندی

فرایندهای  نگهداری

در سالیان گذشته موضوع نگهداری تجهیزات با توجه به پیچیدگی آنها و نیز هزینه‌های بالای خرید یا تعمیر از اهمیت بالاتری برخوردار شده است. به طور کلی، وظایف عمده بخش نگهداری به قرار ذیل می‌باشد:

 • گسترش سطح فعالیت‌های پیشگیرانه تجهیزات
 • سازماندهی فعالیت‌های انجام تعمیرات
 • پیگیری و کنترل فعالیت‌های در حال اجرا
 • ایجاد بستر اطلاعاتی جهت تجزیه و تحلیل خرابی‌ها
 • کنترل هزینه های نگهداری و تعمیرات
 • حفظ سوابق، تجربیات و دانش فنی ایجاد شده (پرسنل، تجهیزات، فرایندها و روش‌ها)
 • مدیریت قطعات یدکی تجهیزات
 • ایجاد زیرساخت‌ها و بسترهای اطلاعاتی لازم جهت پیاده‎سازی تکنیک‌های نوین نگهداری و تعمیرات

از آنجائیکه هر گونه آسیب به عایق‌بندی شیر ممکن است به سرعت گسترش یابد و منجر به از دست رفتن حجم زیاد سیال، آلودگی محیط و خطر انفجار گردد، نگهداری و اورهال مرتب شیرها و اقدام به موقع جهت تعمیر پس از مشاهده اولین نشانه‌های نشتی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
عمده شیرآلات بواسطه ساختار فلزی خود نیاز به سرویس نگهداری‌های دوره‌ای دارند. قسمت عمده عملیات سرویس شیرآلات خصوصا شیرهای سماوری و دروازه‌ای با عضو مسدود کننده تخت، تزریق کلینر و یا مواد روانکاری و آب‌بندی می‌باشد. مواد روانکار پایه سنتتیک مناسب‌ترین لایه گریس را بر روی عضو مسدود کننده ایجاد کرده و موجب افزایش طول عمر شیرآلات می‌گردد. لازم به ذکر است که شیرآلات باید در حالت نیمه باز و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شده و از تماس مستقیم انواع مواد شیمیایی با قسمت لاستیکی آن جلوگیری از یخ‌زدگی درون شیرآلات باید کاملا خشک بوده و با کاور ضد آب پوشیده شود.

مدیریت  ولو

تجربه این شرکت در مدیریت زنجیره تامین شیرآلات این اطمینان را به مشتریان خود می‌دهد که منابع موجود در محل مناسب و زمان مورد نیاز به کار روند. این شرکت با تمرکز بر انتخاب درست شیرآلات و به‌کارگیری امکانات و تدارکات مورد نیاز و انجام توافقنامه‌های لازم با شرکت‌های معتبر خارجی، امکان ارایه بهترین خدمات و پشتیبانی از مشتریان خود را فراهم کرده است به گونه‌ای که امکان دسترسی به مشخصات، اطلاعات و تاریخچه شیرآلاتی که برایشان تعمیر شده است وجود دارد.
به منظور حفظ و نگهداری شیرآلات، این شرکت از سیستم مدیریت یکپارچه برنامه‌ریزی استفاده می‌کند که توسط این سیستم امکان دسترسی مشتریان به داده‌های زیر وجود دارد:

 • تاریخچه شیر نظیر محل سابق نصب، تاریخ سرویس آن، اصلاحات انجام شده، ساعات کارکرد و ارزش ریالی
 • مشخصات فنی نظیر نقشه‌ها و داده‌های مربوطه
 • وضعیت کنونی ولو شامل تاریخ سرویس، زمان سرویس بعدی و گواهی آزمون و تایید کیفیت
 • اطلاعات و مشخصات ولوهایی که از قطعات جایگزین و یدکی در آنها استفاده شده است

این داده‌ها این امکان را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد که بدون صرف وقت و هزینه‌های اضافی امکان دسترسی به اطلاعات به‌روز شده ولو را داشته باشند.

مهندسی  قطعات

تامین قطعات یدکی هر ولو یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت‌های مهندسی خدمات دهنده در امور تعمیرات و نگهداری می‌باشد به ویژه در هنگام اورهال هر مجموعه صنعتی مانند نیروگاه‌ها و پالایشگاهی، گروه مهندسی قطعات این شرکت این امکان را برای مشتریان خود فراهم می‌سازد تا با تامین قطعات یدکی مورد نیاز، راه‌اندازی هر ولو را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهند. همچنین این گروه می‌تواند برای کلیه قطعات بکار گرفته شده در انواع شیرآلات با استفاده از روش مهندسی معکوس با یک روش منطقی و با بررسی وضعیت و اطلاعات موجود، به تدوین دانش و شناسنامه فنی ساخت محصول بپردازد و از این طریق تامین قطعات را با قیمت مناسب‌تر و با اطمینان از امکان تامین در داخل برای مشتریان فراهم می‌آورد.
با توجه به اعتقاد این شرکت مبنی بر اینکه نیروهای متخصص و کارآمد مهم‌ترین عامل پیروزی و موفقیت در هر زمینه‌ای است، در راستای تامین تخصصی قطعات با اتکاء بر توان علمی بخش‌های تخصصی خود ضمن تهیه و تامین تجهیزات، خدمات مشاوره‌ای و پشتیبانی مطلوب ارائه می‌دهد. از دیدگاه این شرکت تامین به موقع قطعات تخصصی نیمی از راه رسیدن به هدف آرمانی که همان جلب هر چه بیشتر رضایت مشتری است بوده و نیمی دیگر ارائه خدمات تخصصی و مشاوره‌ای ضمن پشتیبانی فنی قبل و بعد از خرید می‌باشد.

انجام تست  و صدور تائیدیه

پس از انجام تعمیرات، شیر تحت آزمایش هیدرواستاتیک قرار می‌گیرد تا از آببندی کامل بدنه، سرپوش و آب‌بند طبق استانداردهای موجود اطمینان حاصل شود. همچنین در صورت اجرای عملیات تعمیری روی قسمت‌های فلزی شیر انواع تست‌های غیر مخرب روی آن انجام می‌گردد. صدور گواهی تاییدیه نهایی نشانگر کیفیت مطلوب محصول می‌باشد. بسته به نظر کارفرما تست شیرها در حضور بازرسین آنها یا بازرس شخص ثالث صورت گرفته و گواهی تایید کیفیت همراه با ضمانت نامه گارانتی یک ساله محصول صادر می‌گردد.

مشاوره و برنامه‌ریزی  پروژه‌های تعمیراتی و نگهداری شیرآلات

در صورت نیاز به پروژه‌های صنعتی به دریافت مشاوره در کلیه زمینه‌های مرتبط با تعمیرات، نگهداری و اورهال شیرآلات، کارفرمایان می‌توانند از نظرات کارشناسان شرکت مهندسی خدمات پرند گداختار قشم استفاده نمایند. کارشناسان این شرکت، تجربه مورد نیاز درباره نصب، تجهیز و تعمیر و نگهداری سیستم‌های مرتبط به ولو را در تمامی شیرآلات و فرایندهای تعمیراتی آنها در کلیه سطوح در اختیار مشتریان گرامی قرار خواهد گرفت.

آموزش

گروه خدمات مهندسی پرند گداختار قشم به اهمیت به‌روز بودن مشتریان و کارفرمایان خود در زمینه آخرین پیشرفت‌ها و نوآوری‌های صنعت شیرآلات واقف است و با برگزاری دوره‌های ویژه تعمیر و نگهداری سعی بر ارتقاء این دانش فنی دارد. همچنین دوره‌های تخصصی معرفی و تشریح شیرآلات و روش‌های طراحی، تولید و تست آنها برای دست اندرکاران این صنعت برگزار می‌گردد.

اسناد جهت ساز شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم  (GPMCO)

خدمات دانش محوری مدیریت شیرآلات در شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم (GPMCO) رویکردی است برای مدیریت دارایی فیزیکی شیرآلات که تلاش دارد با اتخاذ سیاست یکپارچه در سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، به ارائه خدمات در حوزه‌های، حفظ ظرفیت تولید، بهینه‌سازی هزینه مصرفی، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، کاهش خطرات و حوادث، مراقبت و بازرسی پیشگیرانه و اقدامات اصلاحی و نوسازی و انتخاب مناسب شیرآلات، نگهداشت و روزآمد کردن آنها مبادرت نماید.

ماموریت شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم ایجاد مشارکت فعال و سازنده با مشتریان در توسعه سبد متنوع خدمات مهندسی تعمیرات و نگهداری در صنعت شیرآلات حول محورهای ارزش آفرینی سفارشی سازی و فردی سازی براساس ظرفیت‌سازی برای تحقق راهکارها، منابع و توانمندی‌های موجود و جدید استوار می‌باشد.

چشم انداز شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم سرمایه‌گذاری بر دارایی‌هایی منحصربفرد در ایجاد پیوند، پرورش و توسعه ارتباط استراتژیک با مشتریان صنعت شیرآلات بمنظور ارائه خدمات مهندسی با هدف خلق راه‌حل‌های دانش محوری، اصول مبانی ارزش آفرینی شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار می‌باشد.

اهداف اصلی شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم  (GPMCO) عبارتند از:

 • ایجاد پایگاه داده متمرکز جهت دسترسی به اطلاعات به‌روز با صرف حداقل زمان و هزینه
 • استخراج، طبق‌بندی و تجزیه و تحلیل داده‎های مرتبط با تمامی شیرآلات به کار رفته
 • برنامه‌ریزی دقیق جهت هرگونه اقدام لازم و پیشگیرانه در ارتباط با روند تامین، سیستم‌های نگهداری و خدمات تعمیرات شیرآلات
 • افزایش عمر باقیمانده شیرآلات و تاسیسات با شیوه‌های اصلاح، بهبود یا جایگزینی
 • بازنگری برای مهندسی فرایند، مهندسی عمومی و بهره‌وری در راستای ارتقاء شیرآلات موجود
 • کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات شیرآلات در راستای رقابت‌پذیری در بازار داخلی، منطقه و استانداردهای جهانی
 • ضرورت اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از هزینه‌ها و حوادث ناگوار به دلیل خرابی شیرآلات

اهداف اختصاصی شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم  (GPMCO) عبارتند از:

 • ایجاد یا بهبود سیستم مدیریت دارایی فیزیکی در حوزه شیرآلات و تدوین دستورالعمل‌ استانداردهای مدیریت شیرآلات
 • مدیریت ریسک در شیرآلات، مدیریت هزینه و قیمت تمام شده هر واحد تولید
 • مدیریت دوره نگهداری چرخه عمر شیرآلات
 • توسعه نظام بازسازی و نوسازی دارایی شیرآلات در راستای تولید پایدار
 • پیاده‌سازی روش‌های تحلیل علل ریشه‌ای خرابی‌ها 
 • ایجاد یا بهبود سیستم مدیریت انبار شیرآلات و قطعات یدکی
 • تدوین برنامه‌های نگهداشت به کمک روش نگهداری بر پایه قابلیت اطمینان (RCM)
 • تعیین عمر اقتصادی و محاسبه زمان برای از رده خارج کردن شیرالات

سبد خدمات شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار قشم  (GPMCO) عبارتند از:

1- پلتفرم تعمیرات
2- سرویس نگهداری ادواری و سالیانه (PM)
3- مهندسی قطعات/نمونه‌سازی سریع CMM & Proto Typing
4- ارائه خدمات پس از فروش برای گروه و شرکت‌های ارائه کننده شیرآلات
5- مشاوره و ارتقاء فنی و خدمات مهندسی
6- خدمات بازرسی، تست و صدور گواهینامه
7- نرم‌افزار مدیریت بر شیرآلات
8- مدیریت دانش محور شیرآلات
9- ارائه آموزش‌های تخصصی
10- ارائه راه‌حل جامع
11- هوشمندسازی شیرآلات
12-اطمینان پذیری (Reliability)

فعالیت‌های محوری شرکت خدمات مهندسی پرند گداختار در یکپارچگی برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات را می توان حول محورهای ذیل جمع‌بندی نمود: 

 • سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات
 • مستندسازی فنی و شناسنامه‌دار نمودن شیرآلات در سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات
 • جمع آوری داده‌های شیرآلات و ایجاد پایگاه داده در سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات
 • داده‌کاوی پایگاه داده شیرآلات در سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات
 • تهیه هندبوک خرابی شیرآلات در سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات
 • ارائه بسته خدمات فنی و مهندسی در سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات
 • تدوین گزارش تحلیل آماری و اقتصادی در سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات
 • ارائه آموزش‌های تخصصی شیرآلات در سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات
  بکارگیری نرم‌افزار مدیریت یکپارچه شیرآلات در سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی و مدیریت دانش محور شیرآلات